Sesja plenarna -wystąpienie Mirosławy Zielony
Ponad 600 uczestników – reprezentantów szeroko pojętych zawodów pomocowych zebrało się w przepięknej scenerii Politechniki Warszawskiej na pierwszym na takim szczeblu w Polsce Kongresie Zawodów Pomocowych.
- Kongres poprzedzony był przeprowadzanymi w pięciu obszarach tematycznych sesjach panelowych z udziałem obserwatorów – praktyków i teoretyków. Moderatorem sesji poświęconej opiece i wychowaniu była – wspólnie z dyrektorem Biura Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta RP panią Grażyną Wereszczyńską – Mirosława Zielony (wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie)
Po tematycznych dyskusjach panelowych – już na sesji plenarnej moderatorzy dzielili się wypracowanymi wnioskami z uczestnikami Kongresu.
Uczestnikami dyskusji plenarnej byli przedstawiciele świata nauki i praktyki:
- dr Marcin Boryczko – Komisarz Praw Człowieka International Federation
of Social Workers); - Renata Mizerska – Przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Polska Rada Psychoterapii;
- dr hab. Bohdan Skrzypczak – Prezes Zarządu Centrum Wspierania Aktywności
Lokalnej CAL; - dr hab. Piotr Szukalski – członek Narodowej Rady Rozwoju;
- Mirosława Zielony, Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”. Dyrektor PCPR w Koszalinie
Politechnika Warszawska | Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i Minister RPiPS Marleny Maląg
– Warto rozważyć stworzenie ustawy o działalności pomocowej, która zarysowałaby ramy działania wszystkich zawodów i profesji pomocowych – zaproponował Prezydent Andrzej Duda podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych, zorganizowanego na Politechnice Warszawskiej. Dodał, że można też rozważyć powołanie rady profesji i zawodów pomocowych, jako dobrowolnej, otwartej formy samorządu, która wzmocni znaczenie poprawi funkcjonowanie osób, świadczących pomoc innym ludziom.
Jednym z najważniejszych wniosków wypracowanych podczas Kongresu było wzmocnienie zawodów pomocowych i położenie dużego nacisku na interdyscyplinarną współpracę zarówno pionową(gmina-powiat -województwo – poziom centralny) jak i te w swoim najbliższym środowisku – wszystko by skuteczniej wspierać i pomagać. Cieszy dostrzeżenie w systemie pomagania istotnej roli powiatów- Powiatowych Centrów Pomoc Rodzinie. Warto podkreślić, że w Kongresie uczestniczyła sina reprezentacja naszego regionu (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie ,powiat koszaliński, szczecinecki, kołobrzeski, miasto-gmina Koszalin, gmina Sianów).
Relacja z Konferencji w Belwederze
Dzień wcześniej (24 lutego 2020 r) w Belwederze odbyła się Konferencja pod nazwą: Praktyki Pmocowe w Polsce. Metodyka-środowiska zawodowe- profesjonalizacja skupiająca przedstawicieli nauki ze środowisk uniwersyteckich. Wywiązała się żarliwa dyskusja, w której jako przedstawiciele PCPR również zabraliśmy głos podkreślając uniwersalność rozwiązań pomocowych w powiecie. Wartością dodaną Konferencji była możliwość zwiedzania Belwederu:
mz