Rodzina w ogrodzie i na balkonie

Zarówno balkon, jak i przydomowy ogród może być miejscem zabaw dla dziecka. Jakie aktywności zaproponować maluchowi? Możliwości jest mnóstwo i to nawet wtedy, gdy przydomowy ogród jest niewielki, bo np. przynależy do parterowego mieszkania w bloku. Oto pomysły na zabawy w mikroogrodzie i na balkonie! 

Pomysły na zabawy dla dzieci na balkonie

  1. Malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny

Zabawy kreatywne często są przyczyną sporego bałaganu. Dlatego w sezonie wiosennym  i letnim warto przenieść je na balkon. Dzięki temu maluch będzie mógł dać upust swojej kreatywności, nie brudząc przy tym podłogi w salonie. Oczywiście tę na balkonie też należy odpowiednio zabezpieczyć, aby farby nie zostawiły na nim plam.

Ciekawym rozwiązaniem dla małych artystów, którzy lubią tworzyć w plenerze, jest także tablica kredowa w rolce, którą można zwinąć i zabrać ze sobą wszędzie! W zestawie znajdziemy tablicę, gąbkę do zmazywania oraz dwie kredy.

  1. Mały ogrodnik

Jeśli maluch ma na to ochotę, warto zaangażować go w pielęgnację roślin na balkonie. Może być np. odpowiedzialny za jedną czy dwie roślinki i obserwować jak rosną z jego pomocą.

Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, warto zaopatrzyć smyka w specjalny stolik ogrodowy dla dzieci. Dzięki temu maluch zyska komplet narzędzi dopasowanych do jego małych rączek oraz własną, kolorową przestrzeń do botanicznych eksperymentów.

Jakie rośliny może uprawiać maluch? Najlepiej, aby były to proste w pielęgnacji odmiany. Te wymagające więcej uwagi mogą stać się źródłem niepotrzebnej frustracji. Oczywiście muszą to być również rośliny bezpieczne – nietrujące i niekłujące. Świetnym pomysłem będą za to małe krzaki owocowe np. poziomki. Gdy maluch zobaczy na krzaczku pierwsze owoce, powinien być z siebie bardzo dumny.

  1. Obserwacja nocnego nieba

Niebo nad miastem jest znacznie mniej przejrzyste niż w terenie niezurbanizowanym, co nie oznacza, że jego obserwacja nie niesie za sobą żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie! Może to być pierwszy krok do odnalezienia prawdziwej pasji.

Do obserwacji nocnego nieba przyda się teleskop. Na początek wystarczy prosty, niedrogi model. Jeśli pociecha faktycznie zainteresuje się astronomią, w przyszłości będziecie mogli pomyśleć o zakupie bardziej profesjonalnego sprzętu. Warto też, aby maluch zaznajomił się też z mapami nieba – czy to na papierze, czy w wersji online.

  1. Obserwacja ptaków

Z balkonu można obserwować nie tylko niebo, ale także ptaki i inne zwierzęta. Będzie to ciekawe zajęcie zwłaszcza dla tych osób, których mieszkania są otoczone zielenią.

Aby ptaki chętniej odwiedzały balkon, warto zamontować na nim karmnik. Najlepiej aby był to karmnik ze specjalnym podajnikiem – tym sposobem powinniśmy uniknąć bałaganu.

Małym ornitologom może się przydać także atlas ptaków dla dzieci. Na szczęście                                     w księgarniach nie brakuje tego typu publikacji. Wystarczy wymienić „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”.

  1. Bańki mydlane

Dzieci uwielbiają bańki mydlane, ale rodzice często nie godzą się na używanie ich w domu. Balkon to jednak co innego! Można tam swobodnie puszczać bańki i obserwować jak unoszą się ku niebu.

Bańki można zrobić samodzielnie albo kupić dziecku gotowy zestaw i płyn. Oprócz tego mamy do dyspozycji przeróżne urządzenia do robienia baniek: wiatraki, pistolety, a nawet kosiarki. Dzięki nim zabawa sprawia jeszcze więcej frajdy.

Pomysły na zabawy dla dzieci w ogrodzie

Osoby dysponujące własnym ogrodem mogą przenieść tam wszystkie opisane wyżej zabawy. Oprócz tego warto zaproponować dzieciom następujące aktywności:

  1. Gry zręcznościowe

Nawet jeśli ogród jest niewielki, można zagrać w nim w Twistera, minigolfa albo rzucanie do celu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Nie zapominajmy też o popularnych niegdyś grach podwórkowych takich jak klasy. Jeśli w ogrodzie nie ma powierzchni, na której można by narysować pole do skakania (bo np. całą jego powierzchnię pokrywa trawnik), do zabawy można wykorzystać specjalną matę.

  1. Ogrodowa kuchnia

 

Ogrodowa kuchnia – czy to gotowa czy zrobiona samodzielnie – nie musi zajmować dużo miejsca, dlatego powinna sprawdzić się nawet w niewielkim, miejskim ogródku. Zdecydowanie warto zapewnić dziecku taką przestrzeń do zabawy – maluch będzie mógł przygotowywać fantazyjne ( i oczywiście niejadalne) dania z piasku, liści, szyszek i innych skarbów znalezionych na spacerze.

W co wyposażyć taką kuchnię? Część ekwipunku mogą stanowić stare, nieużywane przyrządy kuchenne. Maluchowi może też się przydać gotowy zestaw zabawkowych naczyń i przyborów kuchennych.

 

  1. Basen i zabawy z wodą

Gdy tylko temperatura na to pozwoli, do ogrodu warto wstawić basen. Malec zyska tym sposobem nie tylko przestrzeń do zabawy, ale także okazję do ochłody. Baseny ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach, więc znalezienie takiego dopasowanego do przestrzeni ogrodu nie powinno być problemem.

Alternatywą (albo dodatkową atrakcją) dla basenu jest stolik wodny. Zabawka składa się    z niewielkiego korytka oraz szeregu akcesoriów np. fontann, pomp i stateczków, które można wprawiać w ruch, napędzając wodę. To równie świetna zabawa co pluskanie się w wodzie, tym bardziej że można do niej sprytnie przemycić wiele pożytecznej wiedzy np. z fizyki.

  1. Turniej rzutów karnych

Zorganizowanie meczu piłkarskiego w małym ogrodzie może być trudne. Nawet na niewielkiej przestrzeni można jednak trenować strzelanie goli do bramki. Do zorganizowania takiej zabawy w ogrodzie wystarczy piłka i bramka. Nie musi być to pełnowymiarowy model. Wystarczy mniejsza składana lub dmuchana wersja.

 

  1. Kino plenerowe

A gdyby tak urządzić w ogrodzie plenerowy seans filmowy? Wbrew pozorom nie musi być to trudne, zwłaszcza jeśli mamy już kilka leżaków albo zestaw mebli wypoczynkowych. Wtedy wystarczy tylko zorganizować rzutnik – za ekran może służyć ściana naszego domu albo wyprasowane, białe prześcieradło.

Organizując wieczór filmowy w plenerze, warto pamiętać też o detalach takich jak drobne przekąski czy nastrojowe oświetlenie – dzięki takim drobiazgom seans będzie jeszcze bardziej efektowny. Dobrze zastanówmy się też nad wyborem filmu – powinien być to tytuł, który będzie miał szansę spodobać się całej rodzinie.

Pomysły na zabawy w ogrodzie i na balkonie nie kończą się oczywiście na wymienionych propozycjach. Może być ich znacznie więcej. Zamiast zasypywać dzieci gotowymi scenariuszami zabaw, warto jednak dać podziałać ich wyobraźni. Kreatywne pociechy powinny być w stanie same wykorzystać potencjał dodatkowej przestrzeni na balkonie lub ogrodzie. Kontrolujmy jedynie, czy nie zapędzają się w swoich pomysłach.

 

Znalezione na stronie ; https://www.smyk.com/porady/pomysly-na-zabawy-w-ogrodzie-i-na-balkonie-10-propozycji,10703.html

 

Życzę udanych zabaw😊)