Pomysły na ruchowe zimowe zabawy na śnieg

Dziecko całuje bałwana

Ferie to krótki, lecz jakże potrzebny wypoczynek. To czas, w którym dzieci mają okazję zaprzyjaźnić się z zimą, być bliżej natury i nabrać sił na kolejny semestr szkolny. Co robić z dziećmi w domu, jeśli aktualna sytuacja nie pozwala nam na wyjazd? Sprawdź nasze pomysły na ferie zimowe z dziećmi i daj się zainspirować.

Zimą, gdy na dworze leży śnieg, można spędzić ze swoim dzieckiem wspaniałe chwile, które na pewno na długo pozostaną w pamięci. Zapewne sami pamiętamy, jak ze swoimi rodzicami, pomimo mroźnego powietrza, wychodziliśmy lepić bałwana!

  1. Ulepimy bałwanaDziecko całuje bałwana

Potrzebna nam będzie  marchewka z kuchni, a kamyczki na pewno znajdziemy na dworze. Wspólne turlanie kul oprócz świetnej zabawy i odrobiny ruchu, wzmocni dodatkowo więź z naszym dzieckiem.

Bałwan jest najczęściej lepioną ‘postacią’ ze śniegu, lecz można przecież wymyślić własną i ulepić np. kota czy misia. A może dziecko wymyśli jeszcze coś innego? Pozwólmy, by dziecko samo decydowało.

  1. Robimy wielką kulę

Dzielimy dzieci na grupy i toczymy śniegowe kule. Wygrywa grupa, której kula jest większa.

  1. Zróbmy ślizgawkę

Czasami wystarczy po prostu znaleźć kawałek prostego chodnika lub asfaltu i go wyślizgać. Można także polać go odrobinę wodą i poczekać. Nie róbcie tego jednak tam gdzie mogą chodzić inni ludzie!

  1. Zabawa w „śniegowicy” (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem)

Do zabawy można wykorzystać foremki z piaskownicy, łopatki, grabki, wiaderka. Podobnie jak na piachu, także i na śniegu można rysować, budować zamki, stawiać babki, robić podkopy i tunele.

  1. Szukanie skarbów w śniegu

Małe zabawki lub inne gadżety zakop w zaspach śniegu. Szukanie ich przy pomocy łopatki będzie fantastyczną zabawą!

  1. Berek z ogonkami

Dzieci  przyczepiają sobie ogonki z szalików,  wkładając je za pasek. Wszyscy biegają, starając się zebrać jak najwięcej ogonków, a jednocześnie chronić swój własny ogonek. Zabawa kończy się, gdy wszyscy będą bez ogonków, a wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej ich najwięcej.

  1. Malowanie na śniegu

Lubicie malować? Zróbcie sobie farby do malowania na śniegu. To po prostu barwniki spożywcze wymieszane z wodą. Teraz przelej je do butelek po szamponie lub po płynie do mycia naczyń i malujemy!

  1. Bitwa na śnieżkiDzieci rzucają śnieżkami

Wspaniałą przygodą będzie także bitwa na śnieżki. Wcześniej naszykujmy tzw. bazy (wystarczą kupki śniegu za którymi można się schronić), zróbmy amunicję i wygrywa ta osoba, który więcej razy trafi w przeciwnika. Im więcej osób bierze udział, tym lepsza zabawa. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo, dlatego ustalmy np. że można trafiać tylko w nogi i z pewnej odległości.

  1. Wydeptywanie napisów lub figur geometrycznychGwiazda wydeptana w śniegu

Napisy wydeptane na śniegu będą świetnie widoczne z góry np z okna czy z balkonu. Ta zabawa to świetny pomysł na kreatywną naukę pisania!

  1. Rzucanie do celu

Celem może być tarcza zawieszona na płocie czy drzewie. Rzucanie w sam środek może sprawić także wiele radości. Można celować do stojącego wiadra, wygrywa osoba, która trafi jak największą ilość razy. Można także celować w pień drzewa  i wygrywa ten, kogo ślad będzie wyżej.

Zimowe zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile z naszym dzieckiem, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dziecku, aby prawidłowo się rozwijało i było zdrowe.