Zamknięte szkoły i zawieszenie zajęć dydaktycznych. Każdy musi zorganizować dziecku opiekę i zająć czas. Tylko jak to zrobić by nie usłyszeć słynnego „nudzi mi się”? Jestem pewna, że masz dużo pomysłów na zabawy! Gdybyś jednak pewnego dnia miała pustkę w głowie, zostawiam zestawienie inspiracji na proste zabawy dla dzieci. Oczywiście liczę na to, że jeśli przyjdzie Ci do głowy pomysł, którego tutaj nie ma, a warto go dodać, dopiszesz go w komentarzu. No to lecimy z tematem!
Dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym zamknięte w czterech ścianach potrzebują rozrywki – choroba, izolacja, kwarantanna czy inny powód do przebywania wyłącznie w domu to trudny czas dla rodzica. Oto zabawy dla dzieci, które na pewno im się spodobają.
Zabawa w skojarzenia
Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
Poszukiwanie skarbów
W domu w różnych miejscach schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole….”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.
Gry planszowe
Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach.
Kto wyżej?
Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zdziwione, dokąd umieją dosięgnąć!
Spacer
Puść maluchom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.
Ciuciubabka
Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
Balonik
„Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i… bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy.
Zabawy plastyczne dla dziecka – 5 najlepszych propozycji
Te zabawy plastyczne sprawdzą się doskonale, gdy dziecko zaczyna się nudzić. Doskonałe w czasie kwarantannej, choroby, złej pogody. Zobacz, w co bawić się z dzieckiem w domu.
Zabawa plastyczna: Zgadnij, co to za stwór
Do zabawy potrzebne są jedynie kredki i kartka papieru. Oto jak się bawić:
- dziecko wybiera w myślach 3 ulubione zwierzęta i zapamiętuje je;
- następnie rodzic wymienia nazwy 3 części ciała np. głowa, łapy i ogon;
- zadaniem malucha jest narysowanie jednego stwora, posiadającego cechy wybranych wcześniej zwierząt;
- mama lub tata zgadują, do kogo należą poszczególne fragmenty.
Zabawa plastyczna: Gdzie lata najpiękniejszy motyl?
Do tej zabawy plastycznej potrzebne będą: blok techniczny i farby. Zobacz jak się bawić:
- zegnijcie na pół kartkę z bloku technicznego;
- zachęć dziecko do namalowania farbami – na jednej ze stron – kolorowego skrzydła;
- po zgięciu kartki na drugą stronę i jej rozłożeniu ukaże się odbicie tworzące obrazek.
Zabawa plastyczna: Plastusiowy warsztat
- Do tej zabawy niezbędna jest plastelina i pomieszczenie, które na kilka chwil w wyobraźni przemieni się w ,,plastusiowy warsztat”.
- Dziecko, z pomocą rodzica:
- tworzy z plasteliny najprostsze części środków transportu tj. koła, skrzydła, wagony czy lokomotywy;
- następnie łączy je w gotowe pojazdy.
Zabawa plastyczna: Księżniczka idzie na bal
Do tej zabawy potrzebna będzie kartka papieru, klej i kolorowe wycinanki. Dobrze sprawdzą się też zeszyty samoprzylepnych papierów kolorowych.
Wyklejanie poszczególnych części garderoby, warto wzbogacić materiałami znalezionymi w domu – włosami z nitek, falbankami z bibuły, czy piórkami.
Zabawa plastyczna: Wszędzie widzę kółka
Do zabawy potrzebny jest dziurkacz, klej, blok i kolorowe kartki. Oto jak się bawić:
- dziecko wycina kółka, którymi wykleja biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym lepiej;
- jeśli nie macie dziurkacza, możecie wykorzystać plastelinę i z niej formować kuleczki.
Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia.
Na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie „Przedszkolak”.