18 pomysłów – jak spędzić czas podczas kwarantanny

Kwarantanna w domu to moment, aby spędzić więcej czasu z naszymi dziećmi.

Kwarantanna jakie pomysły?

Co konkretnie można robić w domu, skoro już musimy w nim zostać? Jest bardzo wiele możliwości. Przedstawiamy niektóre z nich.

Pomysł 1: Kwarantanna i lektura

  1. Czytaj zaległe lektury – Jak pokazują badania, Polacy czytają bardzo mało książek. Może to wynikać z różnych czynników: nie mamy czasu, jesteśmy zmęczeni, czasami zapominamy o tej formie spędzania czasu. Może właśnie w okresie kwarantanny warto do niej wrócić?

Pomysł 2: Kwarantanna i telewizja jako źródło ciekawych informacji

  1. Oglądaj programy, które Cię relaksują – Telewizja to nie tylko wiadomości na temat tego, co się dzieje na świecie. To także różne ciekawe programy popularnonaukowe, historyczne, kulinarne czy komediowe. Może masz jakiś ulubiony film, którego dawno nie widziałeś i chętnie sobie przypomnisz?

Pomysł 3: Kwarantanna i eksperymenty w kuchni

  1. Poeksperymentuj z gotowaniem – Teraz masz trochę czasu – czemu właśnie nie wykorzystać go na przyrządzanie nowych potraw z produktów, które masz w domu? Może właśnie wspomniane wyżej programy coś podpowiedzą? A może przygotujesz coś według przepisu z Internetu? Regularne posiłki są bardzo ważne, zwłaszcza w okresie narażenia na infekcję, tym bardziej więc ten sposób spędzania czasu jest pożądany.

Pomysł 4 i 5: Kwarantanna to czas także dla siebie

  1. Wreszcie odpocznij – Zwykle narzekamy na brak czasu na relaks. Zostanie w domu jest więc idealnym momentem na chwilę dla siebie, zwłaszcza, że nigdzie się nie musisz spieszyć. Skup się więc na sobie i obniżaniu napięcia nerwowego.
  2. Słuchaj ulubionej muzyki, popijając herbatę – Pomyśl, że jest to czas tylko dla Ciebie, delektuj się tym, że nic nie musisz robić.

Kwarantanna jak sobie z nią radzić?

Pomysł 6: Kwarantanna wykorzystaj wyobraźnię

Stosuj wizualizacje – Przy okazji słuchania muzyki możesz również pokusić się o głębszy relaks. Wystarczy, że wyobrazisz sobie jakieś piękne miejsce, gdzie rzeczywiście byłeś lub chciałbyś być. Wówczas staraj się chłonąć wszystkimi zmysłami tę sytuację.

Wyobraź sobie, jak leżysz nad oceanem, popatrz na lazur wody, poczuj bryzę owiewającą ciało, gorący piasek pod stopami, usłysz szum fal, przypomnij sobie, jak smakują lokalne specjały. Staraj się maksymalnie skupić na tej właśnie sytuacji.

Pomysł 7: Kwarantanna i techniki relaksacyjne

Stosuj treningi relaksacyjne – progresywną relaksację mięśni Jacobsona i autogenny Schultza. Pierwszy z nich polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśniowych, drugi zaś odnosi się m.in do odczuwania uczucia ciężaru, ciepła, kontrolowania swojego oddechu. Są one dostępne w Internecie.

Pomysł 8: Podczas kwarantanny nie rezygnuj z ruchu

Ćwicz regularnie – Wysiłek fizyczny w sposób zbawienny wpływa na nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że w okresie pozostawania w domu warto wyznaczyć sobie konkretne godziny na ulubione ćwiczenia fizyczne, po nich bowiem będziemy czuć się jak nowonarodzeni.

Znajdź video z dopasowanymi ćwiczeniami do Twoich aktualnych potrzeb na kanale: Medicover Polska

Pomysł 9: Masz czas na zorganizowanie przestrzeni w dokumentach

  1. Zrób długo odkładane porządki w papierach – Zwykle większość z nas nie ma na to czasu w ciągu tygodniu, a w weekendy po prostu nam się nie chce, gdyż jesteśmy zmęczeni i chcemy odpocząć.

Może czas kwarantanny warto wykorzystać również na te czynności? Pamiętajmy, uporządkowana przestrzeń, dokumenty, to również uczucie spokoju i relaksu dla naszego umysłu.

Pomysł 10: Kwarantanna to także dodatkowy czas na porządki domowe

  1. Zajmij się generalnymi porządkami w domu. Warto przejrzeć ubrania, może wszystkich nie nosimy? Może warto część z nich sprzedać, oddać potrzebującym, zrobić miejsce na nowe. A może szafki w kuchni czy salonie wymagają przejrzenia i uporządkowania?

Pomysł 11: Kwarantanna daje czas na nowe pasje

  1. Pomyśl nad nowym hobby – Czas pozostawania w domu można również wykorzystać na zajęcie się czymś zupełnie nowym. Może od zawsze chcieliśmy nauczyć się nowego języka, podstaw programowania, a już nieco zapomnianego szydełkowania? To jest właśnie dobry czas, żeby zacząć.

Znajdź czas na nowe pomysły i rozwój pasji.

Pomysł 12: Znajdź nowe rozwiązania

  1. Pomyśl nad nowym biznesem – Czasami w tyle głowy mamy pomysły, żeby zająć się czymś nowym, rozkręcić swój własny biznes? Wykorzystajmy ten czas na prześledzenie, jak to zrobić, jakie jest zapotrzebowanie na rynku na nasze usługi? Zajmijmy umysł jakimś zadaniem.

Pomysł 13: Wybierz kierunek online, aby dzielić się swoją wiedzą

  1. Załóż bloga – Może masz dużą wiedzę na jakiś konkretny temat, a może interesujesz się modą, urodą, robieniem makijażu czy lubisz testować nowe kosmetyki? Warto podzielić się swoją wiedzą w takiej właśnie formie.

Pomysł 14: Kwarantanna postaw na kreatywność 

  1. Ozdób swój balkon, ogród. Zwykle nie mamy na to czasu, żeby własnoręcznie robić jakieś ozdoby. Zajrzyjmy do Internetu, jak je wykonać i które będą idealne na nasz balkon czy do naszego ogrodu.

Pomysł 15: Kontakty z bliskimi

  1. Wykonaj telefon do bliskich – Seniorzy często skarżą się, że rzadko do nich dzwonimy, rozmawiamy, za mało poświęcamy im czasu. Nadróbmy to zdalnie. Zapytajmy o ich zdrowie, samopoczucie.

Pomysł 16: Rozmawiajmy z dziećmi

  1. Poświęćmy czas na rozmowę z naszymi dziećmi – Przez najbliższy czas szkoły i przedszkola są zamknięte, a więc nasze pociechy również spędzają czas w domu, nawet jeśli nie mamy zaleconej kwarantanny. Porozmawiajmy z nimi, o tym jak się czują, co ich cieszy, co ich martwi.

Pomysł 17: Pomóż w rozwijaniu pasji swoich dzieci

  1. Uczmy się z naszymi dziećmi – Może warto pomóc naszym dzieciom w nadrobieniu zaległości w nauce, rozwijać ich wiedzę.

Pomysł 18: Celebruj rodzinny czas

  1. Cieszmy się z czasu spędzonego razem – Pomyślmy: uff wreszcie jesteśmy wszyscy w domu, możemy się cieszyć wspólną obecnością.

Oglądajcie razem filmy, również te z dzieciństwa lub ślubu, stare zdjęcia (to też okazja do ich uporządkowania), tańczcie z dziećmi, grajcie wspólnie w gry planszowe, w karty, to bardzo zbliża i sprawia ogromną radość.

Pomysł 19: Kreatywne zajęcia z dziećmi

  1. Malujmy, rysujmy z naszymi dziećmi – Ta forma aktywności bardzo rozwija najmłodszych, rysujmy wspólnie, może cała rodzina stworzy jeden obraz na wielkim kartonie, a może każdy ten sam przedmiot zgodnie ze swoją interpretacją?