Misja:
pełnienie roli organizatora i koordynatora systemu wsparcia społecznego dla osób i rodzin, wymagających pomocy w rozwiązywaniu problemów, których nie mogą pokonać wykorzystując własne uprawnienia i możliwości, z poszanowaniem ich godności i podmiotowości, przy wykorzystaniu ich zasobów własnych oraz środowiska lokalnego – przy możliwości współpracy na odległość (on- line, e-puap itp.).
Cele:
z perspektywy klienta:
- skuteczne wzmocnienie i poprawa funkcjonowania osoby i rodziny w wymiarze społecznym, obywatelskim, ekonomicznym i zdrowotnym.
- ograniczenie zjawiska marginalizacji i wykluczenia społecznego, w szczególności w związku z zagrożeniem epidemicznym.
- tworzenie możliwości korzystania z nowatorskich rozwiązań, w tym technicznych związanych z usługami i wsparciem świadczonym przez PCPR.
w odniesieniu do instytucji:
- podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych oraz rozwiązywanie problemów społecznych osób i rodzin na poziomie wczesnej interwencji,
- łagodzenie skutków ww. problemów z wykorzystaniem nowoczesnych technik, metod i narzędzi adekwatnych do potrzeb osób i rodzin, jak również wzmacnianie ich aktywności z wykorzystaniem ich zasobów i zasobów środowiska lokalnego,
- tworzenie możliwości współpracy również drogą on-line.
W ramach realizowanego grantu Dostępny urząd – dostępny samorząd. Dostosowanie dostępności przestrzeni publicznej Starostwa Powiatowego w Koszalinie i jednostek organizacyjnych powiatu koszalińskiego wykonano tłumaczenie na polski język migowy informacji o zakresie działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie – jednostki organizacyjnej Powiatu Koszalińskiego.
Realizacja zadania z zakresu dostępności cyfrowej – zapewnienie na stronie internetowej informacji o zakresie działalności podmiotów, wykonana w ramach umowy nr DSG/0060 z dnia 15.11.2022 r. o powierzenie grantu pn. „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.